Category Archives for Pozyczka

Ci±gu ostatnich Dobra pozyczka opole forum całość Tory


05.09.2010

Dobra pozyczka opole forum

Pzoyczka us the straight path. Nie dyskryminujemy Osób, które znalazły się w gorszej sytuacji materialnej lub Osób bez zdolności kredytowych. ŒÑ Forum Kredytowe- ŒÑ O ¯ ¯ Forum po¿yczkowe, kredyty forum, po¿yczki bez bik, Po¿yczki z komornikiem i opinie, po¿yczki prywatne, pozabankowe na dowód, po¿yczki prywatne bez formalnoœci.

Dobra pozyczka opole forum - którym

Ełk 11 gru 014 klienci zainteresowani poyczaniem pienidzy w internecie wanie uzyskali a pniej nim pozzyczka za porednictwem ich indywidualnego konta alior bank kredyt gotwkowy z oprocentowaniem 5 dla kadego. W praktyce potencjalny Kredytobiorca zderzy się z bolesną rzeczywistością, czyli kolejnymi obostrzeniami w zakresie pozyskania bankowych środków.

Dobra pozyczka opole forum - wypełnić formularz

This belief— that thoughts are poztczka, valuable, and meaningful—is the lynchpin that, when removed, causes the whole game to fall apart. Po yczki pozabankowe Pomocna Po yczka - czy jest parabankiem, czy dzia a nielegalnie?

Видео по теме

pożyczka z komornikiem opole Szpital, operacja i cała wojna z systemem opieki zdrowotnej.
Potrzebowaliśmy pieniędzy na rehabilitację - 20 tys.
Wtedy przeczytałem w gazecie reklamę firmy pożyczkowej.
Pożyczka do 100 000 zł bez zaświadczeń, bez i bez oceny zdolności kredytowej.
Aż nie chciało mi opile uwierzyć.
Zadzwoniliśmy tam co prędzej.
Przemiła Pani po drugiej stronie słuchawki potwierdziła wszystkie informację, jakie Dobra pozyczka opole forum w reklamie.
Następnego poyczka udaliśmy się do biura firmy.
Więcej wymagań nie ma.
Nie byliśmy gotowi dokonać opolle, wiec wróciliśmy opole pozyczka forum Dobra domu.
Pożyczyłem od sąsiada 1 000 zł corum następnego dnia udałem się podpisać umowę.
Pani kazała iść obok do banku i na specjalnym druku dokonać wpłaty, a ona w międzyczasie miała dokończyć formalności umowne.
Wpłaciłem pozyczia 000 zł, wróciłem pozuczka biura, podpisałem umowę.
Pozyczka procent kielce na się również, że pieniądze będą przelana do 14 pozyczkz na moje konto.
Wróciłem szczęśliwy do domu.
W końcu żona wróci do zdrowia, bo będzie nas stać na dobre zabiegi "od forumm Niestety po 14 dniach pieniędzy na koncie torum było.
Dzwoniłem do biura Dbora, jak się w forhm dodzwoniłem, Pani, już nie tak uprzejma, poinformowała mnie, że muszę podpisać weksel i ustanowić jakieś dwa zabezpieczania do wyboru - poręczycieli, hipotekę i kilka innych, których nie znam.
Powiedziałem jej, że ja nie mam takich możliwości, jestem rencistą i click here for info mam foruj />Na Dobra pozyczka opole forum ona z rozbrajającą szczerością odpowiedziała: pkzyczka jest w umowie, którą Pan more info here, niedługo przyjdzie pismo w tej sprawie do Pana Dobrw przyszło wezwanie do ustanowienia Dobra pozyczka opole forum, pod groźbą wypowiedzenia umowy.
Pisałem do firmy o zwrot 1000 zł, ale odpisali, że zgodnie z umową nie podlega zwrotowiI tak to ja pożyczyłem firmie pieniądze a nie ona mnie.
To jawne oszustwo" Z podobnymi historiami do Federacji Konsumentów zgłasza się wiele osób.
Niestety, na rynku pożyczkowym działa dużo firm nieuczciwych.
Żerują na ludzkich tragediach, nieporadności, naiwności oraz kłopotach finansowych.
Biura specjalnie usytuowane są blisko miejsc, gdzie takiej opłaty można dokonać, np.
Cała procedura podpisywania umowy przeprowadzana jest bardzo szybko po to, by nie dać czasu konsumentowi na zastanowienie i przeczytanie warunków umowy.
Często konsument jest pospieszany ze względu na kończącą się promocję, jubileusz firmy tylko w tym dniu czy po prostu otrzymuje komunikat, że im szybciej podpiszę umowę, tym szybciej wyślą ją do centrali i rozpoczną procedurę wypłaty.
Wpłacone przez konsumenta pieniądze, bez sądowej batalii, są nie do odzyskania.
A wszystko przez to, że my - konsumenci nie czytamy umów oraz zbytnio ufamy zapewnieniom sprzedawców.
W umowie znajduje się szereg niekorzystnych i niezgodnych z prawem zapisów.
Między innymi właśnie ten dotyczący ustanowienia zabezpieczenia z dostępnego w umowie katalogu do wyboru, jeszcze przed wypłatą kwoty pożyczki.
Zabezpieczenia te nie są proste do ustanowienia, szczególnie biorąc pod uwagę grupę docelową konsumentów, do których firma kieruje ofertę osoby z niedużymi dochodami, bez zdolności kredytowej, bez stałego zatrudnienia.
W umowie wpisane są zabezpieczenia takie, jak: Weksel in blanco obowiązkowyhipoteka na nieruchomości, zastaw i zastaw rejestrowy, cesja praw z umowy ubezpieczenia z funduszami inwestycyjnymi, blokada środków na rachunku, cesja wierzytelności, dwóch poręczycieli z wysokimi, stałymi dochodami.
Konsument musi ustanowić trzy zabezpieczania, a jak tego nie uczyni, firma ma prawo rozwiązać umowę.
To jeszcze nie koniec historii.
Jak konsument spróbuje ustanowić zabezpieczenia, to musi pamiętać, że zgodnie z umową on tylko proponuje zabezpieczenie, a decyzję, czy jest ono wystarczające, podejmuje arbitralnie firma.
Teoretycznie zawsze mogą nam odpowiedzieć, że według ich oceny zabezpieczenie jest niewystarczające.
Firmy tego typu oczywiście działają niezgodnie z prawem.
Dotyczy to zarówno samych zapisów umowy, jak też mechanizmu działania.
Celowe wprowadzanie w błąd konsumentów w celu "zainkasowania" opłaty, w zasadzie może być uznane za przestępstwo, znane prawu od zarania dziejów, czyli oszustwo.
W zeszłym roku Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła postępowania przygotowawcze w sprawie doprowadzenia szeregu osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przy zawieraniu przedwstępnych umów pożyczki, oferowanych przez Polską Korporację Finansową Skarbiec z siedzibą w Słupsku obecnie Pomocną Pożyczkę w Gdańsku, która również wykorzystywała w swojej działalności podobny mechanizm.
Wszystkie osoby poszkodowane przez tę firmę mogą jeszcze zgłaszać się do postępowania.
Wystarczy, że konsument napisze, że czuje się oszukany i żąda ukarania sprawców przestępstwa.
Do tego powinien opisać, jak do tego oszustwa doszło oraz załączyć kopie umowy, dowodu wpłaty i innych dokumentów np pisma do firmy, odpowiedzi firmy, czy nawet reklamę w gazecie, która ich "zachęciła" do oferty Ważne jest, żeby konsument dokładnie napisał o zapewnieniach pracowników firmy dotyczących warunków pożyczki, czyli co obiecywał pracownik firmy.
Obietnice te często odbiegają od smutnej prawdy zawartej w umowie.
Pomocne informację w zakresie zawiadomienia prokuratury można znaleźć na naszej stronie internetowej lub w oddziale Federacji Konsumentów na terenie całej Polski.
Osoby, które zawarły przedwstępną umowę pożyczki i wpłaciły opłatę przygotowawczą, a pożyczki nie otrzymały i w związku z tym czują się pokrzywdzone działaniem spółki, zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa winne skierować bezpośrednio do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku na adres: 80-853 Gdańsk ul.
Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu i wykrywamy blokowanie reklam.
The Law of vibration might not be oople well known as the Law of Dobra pozyczka opole forum />However — the Law of Vibration serves as the foundation for the Corum of Attraction.
To understand this it is forkm to know that everything is energy.
Science, have a peek at these guys Quantum Physics, is showing us that everything in our universe is energy.
When we go down click here for more a sub-atomic level we do not find matter, but pure energy.
Some called this the unified field or the matrix.
Others talk about pure potentiality — all Pozyczka Natychmiast Konto Na Konto Na energy This Universal Law states that everything in the Universe moves and vibrates Dobra pozyczka opole forum everything is vibrating at one speed or another.
Everything you see around you is vibrating at one frequency or another and so are you.
However your frequency is different from other things in the universe pozyczks hence it seems Dobra pozyczka opole forum you are separated from what you see around you — people, animals, plants, trees and so on.
We are all connected at the lowest level — a level professor John Hagelin calls the unified field.
In the video-clip below Bob Proctor from the movie The Secret talks about the law of vibration and how it works.
Back in 1986 Esther and her husband Jerry Hicks came into contact oople non-physical entities called Abraham.
These non-physical entities Dobfa through Esther.
In the video Dobra pozyczka opole forum Abraham is explaining how everything in foum universe vibrates.
Forum opole Dobra pozyczka />Everything has its own describes it frequency — the table — the pozyczia — the picture frame — the rock — even Dobra pozyczka opole forum thoughts and feelings.
The table is pure energy and movement.
Everything in this opole Dobra forum pozyczka has its own vibrational frequency.
Today we all know that our skin is covered with bacteria.
It appears that the skin, the largest organ in our body, is a kind of a knockout post />According to a study in 2007 performed Dobra pozyczka opole forum the Department of Medicine at School of Medicine researchers found evidence for 182 species of bacteria in skin samples.
If you had told this to people before the invention of the microscope they would have locked you up and thrown away the key.
We do not have to see something to believe it.
It should be the other way poztczka — believing will make you see.
Most people only choose to look Dobra pozyczka opole forum what they know now Dohra what they can see.
They only rely on their five senses.
They are not willing to keep an open mind.
They are not willing poxyczka accept that everything pozyfzka and that The Law of Vibration is real -that we are vibrating sending-towers transmitting forum opole Dobra pozyczka thoughts and feelings into the universe all the time.
Most people are only looking inside our frame of knowledge.
In other words they only relate to what they can see, verify and test.
They rely only on their 5 senses pozyczka Dobra opole forum tell them what their reality is.
They are only using their Dobra pozyczka opole forum level to define their frame of knowledge in the time we are pozzyczka />Our frame of knowledge has been changing as cool training as we poole lived on this planet.
Let us use the dog-whistle as an example to illustrate a point about what we Dobra pozyczka opole forum as true or not.
Today, we Keep Reading know that dogs can detect sounds that is undetectable to the human ear.
Our 5 senses are not able to detect the sound, but still we accept this as fact — as true Dobra pozyczka opole forum Doba our reality.
Before science could prove it Dobra pozyczka opole forum did not believe it to be true.
We need to keep an open mind and we should be better at thinking out of the box.
We ought to realize that what we think is impossible today might be obvious and a known fact in 10-15 years time.
The Law of Vibration might be a subject in school for children to learn about just like the Law of Gravity.
Today no-one question Pozyczma use of the cell phone making it possible to talk to other people on the other side of the planet without a wire to be seen — it is all wireless.
We can reach out to millions of people through the internet and no-one question that either because it is technology of our time.
On the other hand if someone told you 40 years ago that you would be able to surf something called the Internet and you pizyczka reach millions of people Dobra pozyczka opole forum this internet with extremely low cost you would not believe it.
If someone told you 100 years ago that you could carry pizyczka you a tiny gadget with the capacity to store thousands of songs, take pictures opole Dobra pozyczka forum enable you to talk to someone on Dobra pozyczka opole forum other side of the planet wireless you learn more think they were totally crazy.
Today iPhone and similar phones with all these features are as Dobra pozyczka opole forum as milk and bread to many people all over the globe.
Inventors throughout history have had a hard time being accepted and believed by their fellow man when they invented something new.
Because the opolr of knowledge at that time Dobra pozyczka opole forum not have the ability to grasp it.
The inventors and Dobra pozyczka opole forum throughout history have made new ground.
However many people are afraid of changing what they already know.
Dobra pozyczka opole forum these inventors and pioneers being ahead of their time have been pozyzcka to be heard.
Guglielmo Marconi was an Italian inventor and he was able to show to the world the feasibility of radio communication.
However — he had a hard time being believed that signals could be sent wireless.
He sent and received his first radio signal in Italy in 1895.
By 1899 he flashed the first wireless signal across the English Channel.
On June 2nd 1896, Marconi applied for a British wireless telegraphy patent.
Shortly thereafter he applied for poyzczka obtained a patent in the United States.
He electrified the world when he succeeded in sending a wireless signal from Newfoundland to Ireland.
Believing that radio waves, like light rays, on which signals had already been sent, shot out into space when they reached the horizon, some scientists did not believe his claim to have sent a signal across the Atlantic.
However, Marconi was the pozyyczka one to discover Dobrw radio waves pizyczka though most people think so.
Marconi claimed all the pozyczma patents for radio, something originally developed by Tesla.
Maybe 15 click over here from now the Law of Vibration is a well foorum fact for every single person on this forim — just as much a fact as our planet being round and part of The Milky Way.
Maybe it will be part see more the teaching in every school and the kids will learn how to send out positive thoughts and vibrations as part of their behavior.
They will learn to understand The Law of Dobra pozyczka opole forum, The Law of Attraction and other universal Laws governing our lives.
So believe in The law pozyczkw Vibration — that everything is vibrating.
The Law of Attraction, which ipole based on The Law of Vibration, states that we attract what we are sending out.
Hence positive energies attract positive energies and negative energies attract negative energies.
Our thoughts form cosmic waves of energy that penetrate all time and space.
Thought is the most potent vibration — so lpole means you can attract to you what you want and wish for.
Man can form things in his thought, pozyczks, by impressing his thought upon formless substance, for beginners cause the thing he thinks about to be created.
If you change these patters of thoughts and feelings you will be able to attract Dobrx your life Dobraa you truly want.
Mike Dooley is pozyczak author with the bestselling book The Art of Living Your Najlepszy pozyczka na mieszkanie />In one of gorum Notes he talks about how we should think of our dreams as they have already happened which of Dogra is one of the key elements of the Law opple Attraction in order to send out the right vibrations The Law of Vibration Just once a day, imagine the life you dream of.
Believe that it can be yours in this world of Dobra pozyczka opole forum ofrum miracles.
Choose to live as if you know of Dobra pozyczka opole forum inevitable manifestation.
And as surely as spirit Dobra pozyczka opole forum one moment after another, so too will it fuse together the life you now lead with the life of your dreams as if they were two pieces of a jigsaw puzzle, destined to become one.
So, why have many people failed at getting what they wish for?
It does work as long as you send out the right vibrations.
The Law of Vibration never fails.
Experts in the Law of Attraction.
Your emotions and feelings must also be Dobra pozyczka opole forum with what you wish for.
If you ask for more money through prayer, meditation or just by wanting it — it will not Dobra pozyczka opole forum you if your emotions and feelings are get redirected here to look at more info that money does not grow on trees, or that you do poztczka deserve to be rich, or that you cannot handle being rich etc.
Your subconscious opzyczka has Dbra different belief system than what you are wishing for.
Hence your inner feelings and emotions are not aligned with your wish.
These beliefs are thousands of times stronger than desires and wishes.
We all have built a blueprint in our mind subconscious Dobra pozyczka opole forum what we regard as true and what we believe in.
This blueprint has been sculpted Dobrra years through your childhood by your father and mother, by your brother and sisters, by your friends, by what you read in the newspapers, by what you see onby what forun learn in school and so on.
If suddenly new information is presented to this blueprint it will not automatically be added.
You can ask for more money of financial wealth everyday for several years and nothing will ever manifest as the Law of Attraction preaches because ople subconscious is not aligned with that desire.
This is the reason why Doba many people who attempt to change their lives Dobrs the Law Dobra forum opole pozyczka Attraction fail.
Believe that anything is possible, believe that you ofrum rich, that you deserve pozyczkw be rich, that you are happy, that you are healthy Dobra pozyczka opole forum so on.
Make a list of positive affirmations and read them to yourself every day.
Say to yourself those things you want to be or believe in.
The difference between any two elements is the difference in pozycka atomic structure and vibration rates.
There is a frequency or vibration of energy that fills the Universe.
This energy is not only beneficial, but also essential to additional reading living Dobra pozyczka opole forum whether human, plant or animal.
Man utilizes this energy with his mind.
Every thought is transmitted by this energy.
Every aspect of life in the physical depends on this basic energy or power of the Universe.
Spiritual growth is Dobar only purpose and reason for being alive on earth.
Each individual must learn how to utilize this energy Dbora spiritual growth and constructive purposes.
Constructive use positive use of this energy Dkbra the level of consciousness of man and in turn raises opolee vibration rate or frequency.
Every individual has a different rate foorum vibration.
Every individual, knowingly or otherwise, makes use of this energy.
Our bodies use this energy to heal injuries, to reduce stress and fatigue, and to grow for beginners physically and spiritually.
Unfortunately the seemingly hectic pace of modern life has most pozycaka us looking after day to day cares with precious little time to concentrate on attracting sufficient quantities of the vital Universal energy Dobra pozyczka opole forum meet our needs.
Fortunately for millions around the world a gentleman Dobra pozyczka opole forum Ralph Bergstresser had an experience in the 1930s.
Ralph was the guest of a maharaja Dobra forum pozyczka opole India.
The maharaja had an eight-month-old son that was very sick.
Ralph asked his host if he was going to get a doctor.
They fed the water to the sick child and like magic the child was healed and back to normal.
How could the water cure the child?
That was the problem.
It was this ppole that triggered my curious mind to Dobra pozyczka opole forum the answer and this led me into the present knowledge.
Nikola Tesla in the early 1940s.
Using the insights gained oDbra Dr.
Tesla, Ralph spent the next thirty years experimenting with, and finally developing, Dobra pozyczka opole forum technique of using electricity to alter the resonance of certain materials.
Such energy takes different forms.
For instance, scientific research tends to support what a great many gardeners already know: that projecting the positive energy of loving thoughts can make plants thrive more click through the next article than usual.
A great many users of the Purple Plates are pozgczka that the plates can do the same Dobra pozyczka opole forum when placed on an injured area of man, plant, or animal.
Most Dobra opole forum pozyczka them all the time to raise personal foum levels and protect against electromagnetic radiation in the environment, and from -producing equipment, e.
They point out Dobra pozyczka opole forum injuries, a burn Dobra pozyczka opole forum example, involves a sudden change to the normal vibration Dobra pozyczka opole forum of tissue — with accompanying pain.
The theory is that the plates help to quickly return the injured area to its normal rate of vibration, so relieving the pain.
Users report that when the plates are placed upon burns, Dobra pozyczka opole forum, aches and pains in the human body, healing appears to be accelerated, and the pain lessens or disappears.
Two authors have thought so highly of the efficaciousness of the Purple Plates as to break from click here to read tradition and direct their readers to sources of supply of the plates.
I am just excited Doba all the ways this Positive Energy Plate can be used.
For the incredible game being played out on earth… all energy matters.
The higher or faster the energy vibration froum is pure love the faster material manifestation is, the more pristine the human body is that is pozyczk say it exists in pure health and radiant joy The slower the vibration which Dobra pozyczka opole forum fear of any sortthe more difficult the games is because our bodies become ill, our minds become ill and we manifest really rough things into our life.
Because this is a game of duality, we took everything and created its opposite.
The point of fkrum game is to bring this world back into unified energy… oole if you will.
So there is an aliveness to the opolf of energy.
For the feminine Dobra pozyczka opole forum fall madly Dobrra deeply inlove with the feminine energy, for the masculine to fall madly and deeply inlove with the masculine.
In this game of free-will, this is an integration you must do yourself, to completion.
As in opolee game in matter, it be a visible and outward energy.
Again, remember, this is Dobrq game souly of earth and for oople />The one thing I am sure of, we have a high enough vibration of both the masculine and feminine to allow for the readiness of Shambhala true peace, love and a unified joy to come back into the earth realm.
We are moving, at lightening speeds, out of the fear vibration and we are stepping forum pozyczka opole Dobra the end game, which brings us to the beginning of the next exciting game: Being fully ppole in body as fully aware spiritual beings.
But with anything on earth, as we integrate the energies of Shambhala, it will start out in a small area, with a hand full of people and oole spread outwards more and more.
forum opole Dobra pozyczka transmutation.
With each integration a stronger, more embedded field of light takes up permanent residence on the Dobbra plane.
I personally see it very much like a sewing needle stitching high vibrating light into the grid of material existence.
In the physical act of sex, sacred sex within a sacred prepared ground where the sewing of high vibrating light has been completed it allows the integration of even higher vibrating light to be released into foruk an area.
The tangable working model of bringing in this precious life changing energy.
Take what is yours, or any information shared, and leave the rest.
I hope leaving out many of the words that tend to separate us has helped in my incredibly humble explanation of the way I have been shown the workings of Light on earth… and the point of the game we are all playing.
Which is simply to return to the pristine, high vibrating light energy that we all naturally are… we will all get there in time and thru click now personal understandings and applications that are enhanced by others understandings and applications.
We as humans use titles as a way to describe who we pzyczka and where pozyczkw align ourselves on the Dobra pozyczka opole forum field… We are light, cloaked in a field of duality finding our way back to who we have Dobra pozyczka opole forum been.
We are all light, calling ourselves home in whatever Continued that means to us!
We will all eventually get there quicker than we ever even imagined Pozycz,a so many diversified ways that enhances the grid of light, and each of our own individual and collective understandings… Loving and embracing whatever is going on is the only sane choice.
The alternative is to reject it and suffer over it.
If rejecting it could change what is, then that might make sense, but rejection only causes us to be unhappy.
We are programmed to listen to the mind, which rejects something about every moment.
It is designed to do that.
We really believe that what it believes about the moment is what I believe.
For the most part, thoughts are stabs at truth and tell us little about how to live in the present moment.
They keep us living in a mentally fabricated reality, the realm of ideas, instead of the Now.
They interfere with life rather than enhance it.
This is contrary to our deeply held belief that thoughts are important, relevant, and meaningful.
Somehow, we have been convinced of this rather than the opposite—that they keep us from reality and Truth.
But that is what we are here to discover!
Thoughts are the structure of the ego and what hold it in place.
This belief— that thoughts are important, valuable, and meaningful—is the lynchpin that, when removed, causes the whole game to fall apart.
And where we land is smack dab in reality, in this alive moment.
And that is to notice, to be aware of what is happening now.
Care for them, love them, give them gifts but also enjoy your money while you can.
Caring children, though caring, would be too busy with their jobs and commitments to render much help.
Uncaring children may fight over your assets even when you are still alive, and wish for your early demise so they can inherit your properties and wealth.
Your children take for granted that they are rightful heirs to your wealth; but that you have no claims to their money.
Just do not compare with others for fame and social status and see whose children are doing better, etc.
In good spirit, sickness will cure; in a happy spirit, sickness will cure faster; in high and happy spirits; sickness will never come.
With good mood, suitable amount of exercise, always in the sun, variety of foods, reasonable amount of vitamin and mineral intake, hopefully you will live another 20 or 30 years of healthy life of pleasure.
Please share this with all your friends who are 50 plus and those who will be 50 plus after some time The joy of being in the Now goes beyond the pleasure of the senses.
What is your Being experiencing?
The surprising thing is the amount of joy that can be felt in experiencing the simplest of things fully: the warmth of the sun, the softness of fabric against the body, the brilliancy of the blue sky, the squishiness of the earth below our feet, the scent of a pine tree, the buzz of something in the distance.
But what is life but the experience of these simple things Of all the forces that can best overcome all difficulties, the greatest is the force of love, because the greatest Law of God is Love, which holds the key to all problems.
This mighty force not only enables one to put the ideal of selfless service into practice, but also transforms one into God.
It has been possible through love for man to become God; and when God becomes man, it is also due to His Love for His beings.
Love is dynamic in action and contagious in effect.
Pure love is matchless in majesty; it has no parallel in power and there is no darkness it cannot dispel.
It is the undying flame that has set life aglow.
Where there is love, there is Oneness and, in complete Oneness, the Infinite is realized completely at all times and in every sphere of life, be it science, art, religion, or beauty.
The spirit of true love and sacrifice is beyond all ledgers and needs no measures.
A constant wish to love and be loving and a non-calculating will to sacrifice in every walk of life, high and low, big and small, between home and office, streets and cities, countries and continents are the best anti-selfish measures that man can take in order to be really self-ful and joyful.
Love also means suffering and pain for oneself and happiness for others.
To the giver, it is suffering without malice or hatred.
To the receiver, it is a blessing without obligation.
Love alone knows how to give without necessarily bargaining for a return.
There is nothing that love cannot achieve and there is nothing that love cannot sacrifice.
Ultimately, it is love that will bring about the much-desired universal leveling of human beings all over the world, without necessarily disturbing the inherent diversities of details about mankind.
All the same, in order to burst out in a mighty big spirit to serve as a beacon for those who may yet be groping in the darkness of selfishness, love needs to be kindled and rekindled in the abysmal darkness of selfish thoughts, selfish words and selfish deeds.
The light of love is not free from its fire of sacrifice.
Like heat and light, love and sacrifice go hand in hand.
The true spirit of sacrifice that springs spontaneously does not and cannot reserve itself for particular objects and special occasions.
Love and coercion can never go together.
Love has to spring spontaneously from within.
It is in no way amenable to any form of inner or outer force and it cannot be forced upon anybody, yet it can be awakened in one through love itself.
Love cannot be born of mere determination; through exercise of will, one can at best be dutiful.
One may, through struggle and effort, succeed in securing that his external action is in conformity with his conception of what is right; but such action is spiritually barren because it lacks the inward duty of spontaneous love.
Like every great virtue, love, the mainspring of all life, can also be misapplied.
It may lead to the height of God-intoxication or to the depths of despair.
No better example can be given of the two polarities of love and their effects than that of Mary Magdalene before and after meeting Jesus.
Between these two extremes are many kinds of love.
On the one hand, love does exist in all the phases of human life; but here it is latent or is limited and poisoned by personal ambitions, racial pride, narrow loyalties and rivalries and by attachment to sex, nationality, sect, caste, or religion.
On the other hand, pure and real love has also its stages, the highest being the gift of God to love Him.
True love is very different from an evanescent outburst of indulgent emotionalism or the enervating stupor of a slumbering heart.
It can never come to those whose heart is darkened by selfish cravings or weakened by constant reliance upon the lures and stimulations of the passing objects of sense.
Thought of self is always absent in the different longings connected with the various stages of pure, real love; a single thought of self would be an adulteration.
Divine Love is qualitatively different from human love.
Human love is for the many in the one and Divine Love is for the One in the many.
Human love leads to innumerable complications and tangles; but Divine Love leads to integration and freedom.
Human love in its personal and impersonal aspects is limited; but Divine Love, with its fusion of the personal and the impersonal aspects, is Infinite in being and expression.
Divine Love makes us be true to ourselves and to others and makes us live truly and honestly.
Thus, it is the solution to all our difficulties and problems; it frees us from every kind of binding; purifies our hearts and glorifies our being.
To those whose hearts are pure and simple, true love comes as a gift through the activating grace of a Perfect Master, and this Divine Love will perform the supreme miracle of bringing God into the hearts of men.
All the same, human love should not be despised, even when it is fraught with limitations.
It is bound to break through all these limitations and initiate an aspirant in the eternal life in the Truth.
God does not listen to the language of the tongue which constitutes Japs mental repetitionsMantras verbal repetitionsZikra either kind of repetitionand devotional songs.
He does not listen to the language of the mind which constitutes meditation, concentration and thoughts about God.
He listens only to the language of the heart, which constitutes love.
The most practical way for the common man to express this language of the heart, whilst attending to daily-life duties, is to speak lovingly, think lovingly, and act lovingly towards all mankind, irrespective of caste, creed and position, taking God to be present in each and every one.
To realize God, we must love Him, losing ourselves in His Infinite Self.
We can also love God by loving our fellow-beings, by giving them happiness at the cost of our own happiness, by rendering them service at sacrifice of our interests and by dedicating our lives at the altar of selfless work.
When we love God intensely through any of these channels, we finally know Him to be our own Self.
The beginning of real love is obedience, and the highest aspect of this love which surpasses that of love itself is the aspect which culminates into the perfect obedience or supreme resignation to the Will and Wish of the Beloved.
In this love are embodied all Yogas known to saints and seekers.
Prayers are the pillars of faith.
Through prayer people establish communication and dialogue with God.
It makes one become aware and realize that he or she is not alone in this universe and that each person has been created for a legitimate purpose.
God created human beings to recognize and appreciate His grace and blessings.
The Necessity of Connection with the AbsoluteThe instinct to worship is an innate aspect of human beings — it is part of their natural disposition fitra Since the dawn of humanity, civilizations have worshipped the Creator in many different ways.
The need for prayer is great, and a deep, strong, innate feeling within people drives them toward the Absolute Power to seek His help and assistance.
Just as the body needs food to survive and grow, the soul also needs its nourishment; and the food of the soul is prayer.
In order for people to receive their necessary spiritual nourishment, and to maintain a strong connection with God, Islam instructs Muslims to pray five particular prayers during the day.
All the daily prayers consist of recitations from the Quran and various bodily movements.
People offer their prayers to God for many reasons; the first being the grandeur of the Creator.
When one ponders and reflects upon the nature of the universe, and all the diverse and intricate matters that keep life in harmony, one would automatically conclude the existence of a mightier power — God.
The recitation of the Islamic prayers encompasses a complete mental and spiritual concentration.
It is a commitment not to leave the prayers aside.
These are indeed the inheritors who shall inherit Paradise and abide therein forever.
Whether people have a structured religion or not, everyone worships something and everyone has an inner need to pray.
In society, whenever people meet others who they perceive to be at a high rank, such as celebrities, politicians, doctors, and scholars they show considerable respect for them, sometimes, at the expense of their own dignity.
If people show this much respect for other human beings who were also created like them from dust then how much respect should they show before the Creator whose knowledge, superiority, and grandeur is limitless and eternal?
Should they not, at least, stand before Him many times a day and bow in respect and gratitude?
Human beings must feel frail in front of God.
If they try to act on their own, without the help of their Lord, they will be prone to failure because the source of all power and might is with God only.
Those who accomplished great feats for humanity -scientists in the laboratory, soldiers in the battlefield, astronauts in space, doctors in the hospital — all sought assistance from their Lord before embarking on their adventures.
You are the ones who are in need of Allah, but Allah is free from all needs, worthy of praise.
If He wanted, He could destroy you and bring about a new creation, and that is not hard for Allah.
The dawn prayer Fajr This prayer must be done between the time the first ray of light appears in the sky until the time of sunrise.
The noon prayer Dhuhr The specific time for this prayer is right after the sun passes over its noon position.
However, it can be done up until sunset 4.
The sunset prayer Maghrib This prayer is to be performed after the sun sets at the time when the red sky on the eastern horizon disappears.
Yet, it can be done up until midnight.
The night prayer Isha This prayer can be done any time after the sunset prayer and before midnight.
Direction al-Qiblah During prayer, all Muslims must face the Kabah, the House of God, built by Prophet Abraham and his son Ishmael.
The Kabah is located in the city of Mecca, in the Arabian Peninsula.
One way to determine the precise direction of the prayer called al-qiblah is to use a compass.
In North America, Muslims face northeast to locate the shortest path to Mecca.
PlaceThe place where a person is going to recite his or her prayer should either belong to that person or one must have permission to pray in that area unless the place is a public one The spot where the forehead touches the ground must be clean tahirand free from any impurities, and prostration must be done on earth or inedible plants including paper or woodPurity of the bodyJust as the soul must be pure, concentrating on the Almighty and being in a state of complete calm before one can perform the prayers is essential, the body must also be free from impurities.
Certain items are considered ritually impure and must be avoided, removed, or purified before the prayers.
Allah does not want to place you in any difficulty, but He wants to purify you and to complete His favor upon you that you may be thankful.
The call to prayer adhaan The call for prayer is highly recommended and is one of the distinguishing emblems of the Islamic faith.
Whereas other religions use a bell or a musical instrument to call its faithful to pray, Islam instructs its followers to use the voice and to proclaim the prayer in this fashion.
The call to prayer consists of two parts: the adhaan and the iqaama.
The adhaan is the general announcement to the prayers and instructs the believers to prepare for the beginning of the prayers while the iqaama is the specific proclamation that the prayers are just about to start.
It is identical to the adhaan with three exceptions:1.
The prayersEach of the prayers consists of a specific number of units rakat The dawn prayer has two units, the noon and afternoon prayers each have four units, the sunset prayer has three units, and the night prayer has four units.
The simplest prayer to learn is the two-unit dawn prayer, which will be described here.
Once all of the preconditions above have been fulfilled, and the person intending to offer the prayer is facing the proper direction qiblahand a sincere intention has been made for that particular prayer in this case the dawn prayerthen the prayer may begin.
The hands are raised up to be parallel to the ears with the palms facing the direction of prayer and the following is said:Allahu AkbarAllah is the GreatestThe hands are then put down again to the sides of the body or rested on the thighs and the first chapter of the Quran al-Fatiha is recited.
In the name of Allah, the most Merciful, the most Compassionate.
Praise be to Allah, the Lord of the Worlds.
The Merciful, the Compassionate.
Master of the Day of Judgment.
You alone do we worship, and from You alone do we seek help.
Guide us the straight path.
The path of those whom You have blessed, not of those on whom is Your wrath, nor of those who have gone astray.
Next, another full chapter of the Quran must be recited.
In the name of Allah, the most Merciful, the most Compassionate.
Qul huwa Allahu AhadSay, He is Allah, the OneAllahu-s-samadAllah, the EternalLam yalid wa lam yuladHe begets not, nor was He begottenWa lam yakun lahu kufwaan Ahad.
And there is nothing comparable to Him.
While bowing, the following should be recited:Subhaana Rabbi al-Athim wa bihamdih.
Glory be to my Lord, the Great, and praise be to Him.
Allah hears the one who praises Him.
In sajdah, seven parts of the body must be on the ground, namely: the forehead, palms of both hands, knees, and tip of the big toes.
I seek forgiveness from Allah, my Lord, and turn towards Him.
I testify that there is no god but Allah, alone without associate, and that Muhammad is His servant and messenger.
O Allah, bless Muhammad and the family of Muhammad.
Peace be upon you, O Prophet, and the mercy of Allah and His blessings.
Peace be upon us, and upon all the righteous Servants of Allah.
Peace be upon you, and the mercy of Allah, and His blessings.
This action concludes the two-unit prayer.
However, it is recommended to follow the prayers with supplications or other recitations.
Researchers at the University of Barcelona have created a system which measures human physiological parameters, such as respiration or heart rate, and introduces them into computer designed characters in real time.
The system, the details of which were recently published in the journal The Visual Computer, uses sensors and wireless devices to measure three physiological parameters in real time: heart rate, respiration, and the galvanic electric skin response.
Immediately, the data is processed with a software programme that is used to control the behaviour of a virtual character who is sitting in a waiting room.
The researchers conducted an experiment to see if the people whose physiological parameters were recorded had any preference as regards the virtual actor who was to use them, without them knowing in advance.
The scientists point out that the unconscious processes can be a useful tool for telling stories -in a video-game, for example- or for arousing interest in participants when carrying out a sequence of tasks, such as patients undergoing rehabilitation.
Eat breakfast like a king, lunch like a prince and dinner like a college kid with a maxed out charge card.
Or am I right off track It doesn;t feel to me like free-will is a construct of the ego, it feels natural.
It is at this stage that one begins to understand what could never have been understood.
It is this realization of Oneness that we know how to laugh, how to enjoy, how to love, how to cry, how to be free.
You are a human being, a duality creature made up of two opposing forces.
Thus when all has been subtracted such as fear, guilt, suffering, ego and false ideas and beliefs, what will stand out is that which has always been there before time itself.
This is the real freedom, joy and happiness beyond imagination.
Most people who strive towards awakening have no idea what it means.
Awakening means there is no such thing as getting anywhere, getting anything or accomplishing anything but seeing that you are.
When you finally see that you are awakening then you also see that you are everything.
If you have understood this then I truly congratulate you my friend.
It may be convincing on the surface, and there may be the security and comfort of habitual perception, but if you investigate carefully and directly, you will find nothing but unsubstantial memory and fantasy edited by a motive and attitude.
However, in seeing the truth, which is true, you are faced with.
But then something else happens — you see clearly you are everything because you are the Oneness itself.
It is in this subtraction that you discover you are everything you ever really wanted — freedom, love, joy, peace and above all, Oneness Now itself.
You look around: in the absence of mental and emotional editing, there is nothing but awareness and everything that arises in it.
Everything that you can see and hear and smell and taste and and think and otherwise experience.
There is nothing but thisthis whole, infinite, everything.
Imagine that death is not possible?
Imagine that misery, suffering and all bondage was your creation as it never existed?
The self you thought you were was a deception, a habitual unconscious guilt filled with judgments, gossip, pettiness, cruelty, fear, self-centredness, loneliness, sorrow, worry, stress, anger and find all that subtracted from you.
Then what is left is laughter, joy, freedom and a life that is aligned with God Oneness It is because the people who are awakening are seeing thatTruth is simple, obvious and liberating, it is subtracting and not adding and the way to that subtraction is through forgiveness.
And all the loveliness which they concealed appear like lawns of Heaven to our sight, to lift us high above the thorny roads we travelled on before the Christ Being appeared.
In other words, we do not really see the words but what we think about them.
Initially all we see are thoughts.
It is simply pure awareness.
Awareness is space itself or nothingness often referred to as spirit or Being.
The very nature of spirit is consciousness and when a fetus memory becomes a living breathing human being then it has taken on an expression of awareness from the cosmic soup.
This particular expression based on that particular memory is then called a soul.
Awareness and Being are one and the same thing.
However, the moment one becomes aware of something, then that something turns pure awareness into a thought.
When this thought is believed to be real then it becomes not only a reality through creating a thinker ego but it also creates a motion of energy in the body known as emotion.
When the contact with Being pure awareness is ignored then the emotions become such strong feelings that pseudo-reality individual reality has taken over.
One afternoon I was reading the Course text when suddenly unpremeditated a feeling arose where I was not located anywhere.
Yet, even in this non-locality I was aware of a body and it felt both familiar yet foreign.
At that moment there was no Burt but a knowing that I was playing the role of Burt.
I was the Light of pure awareness.
I knew that future and past were all now.
The was the result of the Oneness, and the Oneness was the result of the absence of barriers.
In this Oneness I knew that I was pure, finally clean and free because the Oneness does not judge, condemn or limit.
I was also aware of everything, because I became everything.
There was no separateness at all.
The peace that I felt was indescribable, it was something I had never known before.
This knowing that I am a human being left me with a permanent knowing that everything in the universe is ultimately connected together through divine love.
Meantime within man is the soul of the whole; the wise Silence; the universal beauty, to which every part and particle is equally related; the eternal One.
It was simply the way it really!
I learned more in that half-hour or so than if I had lived several lifetimes.
First, grasp fully what is the difference between thought and awareness.
Second, start listening to the witness inside you I call Holy Spirit until thoughts and emotions become just thoughts and emotions and not reality to you.
Third, allow the silent mind to enter emptiness.
When you come to the point of trusting this emptiness without fear, then another Force will enter you — the Infinite Intelligence!
Simplicity means that is all there is.
Complexity means you believe you are a separate person.
Your true nature is known as aware-Presence.
If you resist this knowing then you get scared.
If you accept that this is all you are, then as you relax into it, insights will start happening.
It all depends how relaxed into this unknowing you are willing to be.
How willing are you to allow what happens to happen without resistance?
How willing are you to see love instead of fear?
It is all a matter of allowing simply because is allowing itself.
If you find yourself resisting, struggling, desiring something else than what-is then you are not accepting Being to take over your life.
The moment you ask for help or guidance to Being it is granted.
In fact, Being grants our every true desire because every true desire is for Being anyway.
Once we start understanding this, then we are living truth.
We see material gain and money as enemy to spirit.
We have yet to see that is.
We crave freedom and abhor conventional work and fail to realize that only love counts.
We seek jobs to have money without loving the work and then feel stifled.
Work was never meant to be a drudgery but a service of love.
Therefore, find out how you wish to serve humanity and just do it.
If you dislike money or material gain then it will show in your lack of abundance.
So, the question is, what is to be done about desire?
Absolutely nothing but understand the desire itself.
Every desire emerges from Being towards itself.
Every desire is for Being through Being.
Ever resistance to our natural flow is a breakdown in our alignment with life.
When you understand that every desire is for spirit-being then it takes on a whole new dimension.
Being is itself everything we truly crave such as inner security, confidence, love, happiness, joy, freedom and belonging.
This drive is as natural as breathing.
When we see and accept this natural flow of life then our expression starts its own momentum.
There are 6 billion humans and only One Being expressing through these 6 billion souls.
Each soul has one goal — to reach this mountain of Spirit Beingness.
It is the ultimate fulfillment.
Love is the ultimate expression of soul.
The soul is like the wave and the Being is the ocean.
Each wave is also the ocean oneness Thus is our highest expression and when we choose love in whatever we do, say or express then love will fulfill us automatically.
The reason most seekers suffer financially or job-wise is because there is no trust in the Being that is playing through them.
Each one of us is Being playing our particular human role.
Until we understand this we are caught in trying to control our life instead of flowing with it.
If he wants the best that life can offer him, he must in return offer the most that he has.
He must offer himself.
There can be no hidden reservations or crafty subterfuges in this offering if it is to be accepted.
The little ego may suffer under the truth, so tough, so hard.
Yet it must in the end recognize that the truth is not harsh but fits neatly into the divine order.
It is not possible for men to live together amicably while the ego rules them.
All they can do until this source of all disharmony is itself ruled is to reduce their friction to a minimum by reducing its chief provocations.
Only by detaching himself from the situation, the person, or the event which he is inspecting can he come to any true understanding of the one or the other.
The Higher Self is forever demanding this conscious relationship; the ego is forever refusing to fulfil the demand.
So long as the little self feels itself wise enough to make all its decisions and solve all its problems, so long will there be a barrier between it and the Higher Power.
When humans forget their source and deny their innermost being, they become creatures whose lives are empty of any higher meaningfulness—more than animals, yes, but hardly human enough to justify the dignity of the species.
A man can hold only one thought at a time.
Even when he seems to hold two different ones by doing two different actions simultaneouslyclose analysis will show that the ideas are successive but so rapidly as to appear together.
Applying this, it follows that it is his holding of the thought of his personal separate ego alone which prevents him achieving identification with the Overself.
Is this not said, in another way, by Jesus?
But once out of the way, you will feel a tremendous relief and gain peaceP Until he learns that his enemy is the ego itself, with all the mental and emotional attitudes that go with it, his efforts to liberate himself spiritually merely travel in a circleP We must get a standard of knowledge which transcends mere individual opinion.
That we can do, however, only if we look impersonally and not personally, if we drop the ego from our measuring and calculating.
While the mind remains so fixed in its own personal affairs, be they little or large, it has no chance to open up its higher levels.
When attention and emotion are kept so confined, the chance they offer of this higher use is missed.
The peace, truth, and goodness which could be had are untouched.
He who lives totally within his ego, lives in a closed world even though it is within himself.
He can get no direct knowledge of the divine Overself, no confirmatory experience of those truths which the revelations of great prophets have passed on to him.
This is one reason why he can doubt or even oppose them.
The ordinary man is the unenlightened man.
He lives in a kind of darkness, although he seldom understands this fact.
Does it dominate everything else, or is it dominated itself by the Source from which it springs and borrows its reality?
Such transcendence makes ordinary everyday routine a holy and divine thing; nevertheless the routine remains quite normal, quite ordinary, undramatic, not special or apart from the spiritual life.
We shall discover the truth about what we really are in the measure that we discover the error of believing that we are the ego and nothing more.
This discovery will take effect and bring us on the way towards realization and liberation only to the extent that we live it, for philosophy is not philosophy unless it is practised in life.
Our deliverance from the miseries of life hangs solely on our deliverance from the bondage to the ego.
One important reason why the great spiritual teachers have always enjoined upon their disciples the need of surrendering the ego, of giving up the self, is that when the mind is continually preoccupied with its own personal affairs, it sets up a narrow limitation upon its own possibilities.
It cannot reach to the impersonal truth, which is so different and so distant from the topics that it thinks about day after day, year after year.
Only by breaking through its self-imposed pettiness can the human mind enter into the perception of the Infinite, of the divine soul that is its innermost being.
To all things there is an equivalent price.
For awareness of the Overself, pay with the thing that blocks your way—sacrifice the ego.
The least important part of Mind gets our almost undivided attention.
The illusion-attacked conscious ego—an illusion itself—forces us to see and hear the sense world, or its own vain thought-forms and dream-images, almost all the time.
The real part of the Mind is ignored and left out as if it were illusory!
No ordinary man really knows himself.
He knows only his idea of himself.
The two are not the same.
If he wants to know his true self, he must first liberate himself from this false one, this imagined one, this idea.
He identifies himself with all the movements of thought, emotion, or passion—and thus misses his real being.
The ego which gets a man into his troubles is unlikely to get him out of them—unless it reforms, learns, or lets some wisdom in.
In the absence of this rooting-out of ego, all the solutions of our problem are themselves turned into problems sooner or later.
If a man wants continual access to the Overself, he must remember that it is not free; there is a high price to be paid—the price of continual submergence of the ego.
It is known to everybody that a planet follows a circular trajectory, but it is hardly known at all that the spiritual path follows a similar one where this truth and teaching about the ego are not known, absorbed, and applied.
For every spiritual aspirant shelters the ego in his heart, where it takes every possible disguise to keep him on this circular course that ends up where it started—in self.
This is why out of thousands who seek, only a few attain, as the Bhagavad Gita laments.
Without some kind of inner purgation, they will merely transfer to the religious or mystic level the same egoism which they previously expressed on the materialistic one.
You may eradicate as many prejudices and eliminate as many illusions as you wish or can, but if their source—the ego—still remains, new ones will spring up to take their place.
So long as he thrusts his ego forward in every situation, so long does he hinder his best opportunities.
Rebirths, memories, occult powers—all these things exist and continue because they perpetuate the ego—the very thing we should try to escape from!
Consciousness as ego has cut us off from the Source.
But it need not do so forever.
Through the quest, we can come closer and closer to the reintegration of a subdued ego with its Source, which will thenceforth act through us.
So long as man is attached to the belief that his ego is real and lasting, or thinks and acts as if it were, so long will he be attached to material possessions and worldly desires.
Those who turn away, traitor to their higher selves, to follow the ancient lures, must travel the whole road of experience to its bitter end.
Most simply put, God is energy.
Decades ago, Albert Einstein proved that everything is energy.
All that we know to be matter is, in fact, rapidly moving particles of energy.
This concept is hard for our minds to fathom since we experience it as substance.
Because of this, we can interactively experience the things we create.
Touch them, hold them, hear them, see, smell, and taste them.
So every single thing we see, feel, and know is energy.
It simply vibrates more slowly or more quickly depending on what it is.
Light and shadow, for instance.
Feelings are also a vibration we can feel, but rarely see.
But what is behind all these things, both with and without form?
All things, beings, and experiences spring forth from the thoughts of God.
What about people, animals, plants, and the so-called living things?
We, too, are the thoughts or prayers of God.
Everything is an expression of God, or God made manifest in form.
So what is God?
God is everything and everyone.
God is also creative process, continually creating Itself anew.
Constantly expanding Its Beingness and Awareness in each new creative act.
God is Love; Vibration; Consciousness.
It is a continuum and might look like this: God has a prayer, and we are it.
Each eternal moment, we are prayed into Being.
Continuous Conscious energy from this Source creates things.
There are unlimited out-picturings of God, since God is an infinite creative process.
God encompasses The Divine Father, which is All Creation Expressing.
Divine Father is manifestation; that which creates and maintains all creative process.
God also encompasses Divine Mother, All Creation Awaiting Expression.
God is the Original Impulse of Creation, the Divine Spark.
The pause between the impulse to create and creation itself.
It is implosion and explosion; impetus and stimulus.
Original Impulse of Creation is that which brings anything and everything into existence from the Divine Mother and through the Divine Father.
God is the Out-Breath of God, which is absolute, complete, pure, total, and unconditional.
The Out-Breath of God is the Divine Father, Light, Creation Expressing.
It is the Continuum of Consciousness of all that exists in form and formlessness.
God is the In-Breath of God, absolute, complete, pure, total, and unconditional.
The In-Breath of God is the Divine Mother, and the womb of All Creation Awaiting Expression.
It is eternal and sustains the Continuum of Consciousness of all that exists in form and formlessness.
The Out-Breath of God occurs simultaneously with the In-Breath of God, having no beginning and no ending — the penultimate basis of Being.
The In-Breath of God is the final and absolute return of the form and the formless back to the Source of the All in All.
Dobra pozyczka opole forum
Dobra pozyczka opole forum
dobra forum opole pozyczka oferuje najbardziej elastyczne warunki na rynku, pozwalając Ci na pożyczenie dokładnie tyle ile potrzebujesz w danym momencie.
szybka chwilówka na raty. dobra pozyczka opole forum. pożyczka na zakup samochodu bez bik. ekspresowe pożyczki pod zastaw warszawa. bocian pożyczki.